orlik

czwartek, 16 września 2010
Najpierw inwestycja, później zwrot. Ta prosta biznesowa zasada, działa w jakże biznesowych Niemczech. Pół miliarda euro zainwestowane w ostatnich latach przyniosło wymierne efekty. Zarówno sportowe i finansowe.

Nasz rodzima koncepcja też ma się świetnie. Turniej drużyn z Orlików, zyskał potężnego sponsora, a kampania reklamowa pojawiła się nawet w telewizji. I efekt jest – we wrześniu i październiku grać będzie ponad 1000 drużyn. A wszystko pod patronatem premiera, który za Orlikami sercem i duszą jest. Czekamy więc na podobne jak u sąsiadów efekty.

Wszystko wskazuje na to, że koncepcja nadtrenera Antoniego „Mam kominek w Wiśle” Piechniczka o tym, że boiska, nowe stadiony, nowoczesna baza treningowa nie są potrzebne bo w 1974 roku piłkarze trenowali na podwórkach , strzelali do trzepaka i ile osiągnęli; chyba nie ma jednak racji bytu.

11:51, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 grudnia 2009
Nie „Orlik”, a „Sępik” powstał w Chojnicach, gdzie jedna z dzielnic nie otrzymała upragnionego obiektu (powstał w innym miejscu). Lokalna społeczność tak się zawzięła i s ę p i  ł a środki, że w końcu boisko powstało. To ciekawy przykład, jak idea projektu „Moje boisko – Orlik 2012” – czyli promowanie aktywności lokalnych środowisk zadziałała mimo przeciwności losu.

09:48, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 października 2009
Mimo mniej lub bardziej realnego kryzysu w 2009 dynamicznie rośnie liczba Orlików, co pokazał opublikowany właśnie przez MSiT raport. W 2008 powstało ich 566, a w 2009 już 731 i to jeszcze nie koniec.

Co ważne, na fali popularności projektu i ogromnego zainteresowania obiektami (nie tylko dzieci i młodzieży), w ministerstwie konsultowane są pomysły Orlików – specjalistycznych. Jednym z nich ma być tzw. biały Orlik, przeznaczony do gry w hokeja. Takich obiektów będzie naturalnie mniej również, dlatego, że będą droższe w budowie. Innej drogi by więcej sportowych kompromitacji nie przeżywać, chyba nie ma – więc kilka złotych trzeba wysupłać.

12:46, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 lipca 2009
Po pierwsze Orlików jest już grubo ponad 500.

Po drugie pojawia się coraz więcej pomysłów, które idą krok dalej niż samo boisko do piłki czy kosza. Oprócz wspieranego przez Ministerstwo projektu „Animator - Moje Boisko ORLIK 2012", pojawiają się kolejne. I bardzo dobrze, bo jeśli chcemy by Orliki nie tylko przeciwdziałaly skoliozie czy paleniu papierosów, a chcemy medali za lat kilka, to trzeba grające dzieciaki w treningowe karby wdrażać.

Usłyszałem dziś o inicjatywie Akademia Orlika, w ramach której byli zawodnicy skupieni w Polskim Stowarzyszeniu Byłych Piłkarzy zajać się mają wyłuskiwaniem młodych talenów własnie na Orlikach.

17:11, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 marca 2009
„Orlika kryzys nie tyka”, taki ładny tekst pojawił się w GW. I dobrze.

Na koniec 2009 orlików ma już być ok. 1300. Najwięcej w Łodzi - aż 28. Najmniej w Opolskim (2). Od stycznia po dotację na boiska zgłosiło się 1200 samorządów, a kolejne 450 czeka w kolejce.

Co ciekawe Ministerstwo poczyniło ostatnio kolejny krok ułatwiający zaangażowanie w projekt: podczas pierwszej z cyklu konferencji, podpowiadają przedstawicielom gmin jak pokonywać logistyczno-administracyjne problemy. A doradzają to administratorzy już wybudowanych Orlików.

Postępy prac na kolejnych budowach śledzić można na bieżąco w galeriach zdjęć. A ile ich - to widać na mapce.
13:09, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 lutego 2009
Jest kryzys, tak ? Zlecenia i ceny usług zatem spadają, tak ? To dlaczego gminy zasłaniają się wysokimi kosztami budowy Orlików o czy pisze dziś Gazeta Wyborcza ? To w końcu jak to jest ?

Tłumaczenia gmin wydają się nieco dziwne – podane kwoty są wysoce zawyżone (1,8 mln zł). Przykładem jest jeden z ostatnio oddanych Orlików w Szczecinie. Godne podziwu jest w tym przypadku tempo inwestycji – początek we wrześniu, koniec budowy w grudniu, oddanie do użytku w styczniu. Pięknie.
Smutno gdy czyta się nieoficjalne komentarze o innych przyczynach stopowania inwestycji. Powodem mogą być… wybory samorządowe. Jako, że następne dopiero za dwa lata, lepiej poczekać z widowiskową inwestycją by wyborca miał świeżo w pamięci kto był budowniczym. Zastanawiam się czy takie malutkie, przyziemne interesiki mogą wpływać na decyzje o budowie Orlików. Miałem nadzieję, że nie.
16:34, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 grudnia 2008
Pisząc o Orlikach cieszyłem się, że udaje im się uciec od „dużej” polityki. Wiadomo to taka nieco żmudna, mrówcza praca – nie zawsze widowiskowa dla chcących zdobywać punkty w sondażach. Jedyna rywalizacja sprowadzała się do przecinania wstęg. Nikt jednak nie próbował używać Orlików jako narzędzia walki. Do czasu.

Bezpartyjny (w założeniu), fachowy (w założeniu) prezes TVP, ignoruje pomysł turnieju w którym rywalizować by miały  reprezentacje "orlików" z miast, miasteczek i wsi. Co ciekawe drużyny miałyby również prezentować pomysły jak wykorzystywać Orliki – nie tylko do rozgrywek sportowych czy treningów. Przyczyna ignorowania pomysłu przez prezesa Urbańskiego dość jasna – Orlik 2012 to jeden ze sztandarowych pomysłów rządu Tuska. Nawet PiS  nie wyciągał tego tematu…
09:41, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Komentarze (1) »
środa, 26 listopada 2008
Otwarcia kolejnych Orlików, których jeszcze do końca roku ma być dwieście, to okazja do organizacji mini eventów i to nie tylko z udziałem lokalnych gwiazd. Orliki to pomysł, który jak się okazuje cudownie wpływa na kreatywność samorządowców.

Huczne otwarcie kolejnego z warszawskich boisk (ul. Remiszewska 6), cieszyło się specjalnym zainteresowaniem mieszkańców i mediów z uwagi na znakomitego gościa, który został równocześnie patronem obiektu. Eusebio da Silva Ferreira, czyli jeden z najsłynniejszych piłkarzy świata – był na Targówku, poradził by pamiętać o nauce, a nie tylko o piłce. Fajnie – naprawdę fajnie. Kto następny Pele ?p.s Męska sztafeta 4x400 m została mistrzami świata po… dziewięciu latach. Gratulacje!
10:47, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2008
Błąd rzeczowy zarzucił mi jeden z czytelników – i słusznie. Odsyłacz (link) do strony projektu, to może być nieco za mało. Dla wygody, blogoczytaczy wypada wyjaśnić, czym tak naprawdę jest „Orlik”.

A przepis jest prosty. Orlik to trawiaste boisko o wymiarach 30 x 62 m, a do tego boisko wielofunkcyjne z twardą murawą (nadające się do siatkówki czy koszykówki) o wymiarach 19 x 32 m. Do całości dodamy szatnie z prysznicami, dogodny dojazd i choć mały parking.

Średni koszt budowy oszacowano na nieco ponad 1 mln zł, z czego 1/3 finansuje budżet państwa, kolejne 1/3 zazwyczaj województwo, także finalnie na barkach samorządu pozostaje 1/3 inwestycji. I tyle.


12:10, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 października 2008
Hasłem/mottem przewodnim projektu „Moje boisko Orlik 2012” jest myśli rzucona przez pomysłodawcę projektu, czyli Donalda Tuska, „Boisko w każdej gminie”. Ambitne założenie okazało się jednak nieco mało precyzyjne bo może sugerować, że chodzi głównie o tereny poza wielkomiejskie. Nic bardziej mylnego!

Świetnym przykładem jest mało zazwyczaj dynamiczna inwestycyjnie Warszawa, która Orliki stawia w każdej z dzielnicy! Rok 2008 to finalizacja pierwszych czterech projektów (Mokotów, Praga, Targówek i Ursynów). Co ciekawe podczas zgrabnie prowadzonych przez władze dzielnic polityki informacyjnej, wyszło na jaw, że na boiska mają chętkę także starsze „Orły”. Jest to oczywiście dozwolone, choć trzeba będzie dopilnować uważniej by oldboye z piwkiem, nie zdominowali Orlików.

09:39, stanislaw_pogorzelski , orlik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2