sport

wtorek, 10 maja 2011
Kilka dni temu podczas branżowej konferencji w Mediolanie,  byłem mocno zaskoczony pesymistycznym tonem wypowiedzi przedstawiciela UEFA, który strasznie dużo zagrożeń widział dla spokojnego rozwoju biznesu wokół piłki. Jako podstawowe zadanie na najbliższe trzy lata wskazał walkę o „czystość finansową” – chodzi tu zarówno o gigantyczne zadłużenie topowych klubów, pranie brudnych pieniędzy jaki ustawianie wyników spotkań.

Coś na rzeczy jednak jest – bezpośrednie wsparcie finansowe organów ścigania to wyraz może jeszcze nie desperacji, ale determinacji na pewno.
13:14, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 stycznia 2011
Takie powiedzonko krąży ostatnio po sieci za sprawą jednego kulturysty. To samo można powiedzieć o polskich piłkarzach ręcznych, którzy w Szwecji walczą o medale mistrzostw świata. Dyscyplina twarda, walka jest więc całkiem przyjemnie się to ogląda. Widownia telewizyjna na całkiem przyzwoitym poziomie – jak na dyscyplinę bardzo sezonową. Trzy pierwsze spotkania w TVP2 śledziło średnio 3,13 mln widzów

Ciekawe, że lipa na turnieju jest – i to z dość nieoczekiwanej strony. Okazuje się, że dziesiątki wpadek organizacyjnych zanotowali Szwedzi. Co więcej – są to wpadki na szkolnym poziomie, które mocno rozpraszają zawodników i trenerów.

Z całą pewnością co do jednej osoby w czasie turnieju można mieć pewność, że lipy nie pokaże. Karol Bielecki. Każdemu można życzyć takiej woli walki, siły i determinacji w powrocie na boisko po dramatycznym wypadku.


10:11, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 stycznia 2011
Przydatne zestawienie przygotowali dziennikarze ze Sport.pl – kalendarz sportowych wydarzeń na 2011 rok. I kiedy Liga Mistrzów zagra wiadomo; kiedy losowanie grup na Euro 2012 i wiele, wiele innych.

Prawdziwy kibic dostrzeże jednak oczywisty błąd w zestawieniu – a nawet nie błąd, a wielbłąd. Brak bowiem największej imprezy sportowej na świecie w 2011 roku: Puchar Świata w rugby, który odbędzie się jesienią w Nowej Zelandii. Żadne z tegorocznych wydarzeń nie zbliżą się nawet poziomem zainteresowaniem mediów, sponsorów i kibiców do Pucharu. Rok 2011 w światowym sporcie to rok rugby!

11:31, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 października 2010
Krótka impresja po krótkim urlopie:

Nie ma chyba sportu bardziej uczącego samokontroli i panowania nad własnym umysłem niż nurkowanie.


21:28, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 października 2010
Zapamiętam żałosny medialny triumfalizm Włochów, którzy rozłożyli sobie miękki dywan na drodze do półfinałów, ale zwycięstwa nad Egiptem czy Japonią opiewali jak czyny heroiczne. Zapamiętam bąkającego o dręczącym go moralnym kacu Nikolę Grbicia, który razem z kolegami podłożył się polskim siatkarzom, by zająć niższe miejsce w grupie i w turniejowej drabince wyminąć Brazylijczyków. Zapamiętam, jak ci ostatni - obrońcy tytułu, uważani za ostatnią opokę pragnących czystego sportu - wypięli się na publikę równie bezceremonialnie i położyli się przed Bułgarami.  Zapamiętam słowa chińskiego szefa światowej siatkówki, który publicznie wskazał, kto przegrywa z premedytacją, nie rzucając jednak żadnego pomysłu, jak zadośćuczynić oszukanym, płacącym za bilety kibicom. Na łopatki rozłożyła mnie pomeczowa przepychanka między Serbami i Rosjanami  - pierwsi celowo poddali mecz Polsce, ale czuli się urażeni, bo drudzy oddali mecz Hiszpanii, by zagrać właśnie z rywalem z Bałkanów...

Ktoś ma inne wspomnienia z zakończonych mistrzostw niż Rafał Stec z GW? Żal.pl jak to się ładnie mawia...
09:04, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Komentarze (1) »
czwartek, 30 września 2010
Taki prztyczek mały dla tych, którzy siatkówkę za sport narodowy i niemalże religię uważają. Prosiatkarski Polsat wyżej ceni byle serial o którym za rok nikt nie będzie pamiętał niż hitowe spotkanie z mistrzostw świata w siatkówce między Polską i Brazylią.

Ustawienie do szeregu opiera się na prognozach oglądalności: więcej osób obejrzy „aktorów” w serialu niż sportowców. To potwierdzenie,  że Polacy zarówno nie grają jak i grania nie oglądają.
09:33, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Komentarze (2) »
wtorek, 31 sierpnia 2010
Blisko mi ostatnio bardzo do wyścigów konnych, tym chętniej więc wrzucam epicki pojedynek między uroczymi: The Wife Doesn’t Know kontra My Wife Knows Everything.


12:58, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 sierpnia 2010
Sezon otwarć nowych obiektów w pełni. Już za chwilkę na granicy Sopotu i Gdańska rozpocznie się mecz siatkarski Polska – Brazylia, który uświetni otwarcie Ergo Areny . Tylko mieszkańcy Trójmiasta chyba wiedzą jak długą drogę przeszła ta hala…

Hala nowoczesna, duża i z pomyślunkiem. Pokuszono się nawet o profesjonalną agencję, która zarządzać będzie obiektem. Powodzenia. I dobrze by było wygrać na początek – tak na dobrą wróżbę.
15:05, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 lipca 2010
Narodowy Stadion w Warszawie coraz bliżej chwili gdy będzie mógł przyjąć kibiców. Na razie hucznie oddano pierwszą lożę VIP.  Loża jak loża – mniej się liczy co na boisku, a istotne jakie interesy można omówić.
Co ciekawe zdjęcia na stronie mogą nieco zmylić co do stanu prac. Z zewnątrz wygląda to nieco słabiej.14:13, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 19 lipca 2010
Tygodnia potrzebowałem by spokojniej ocenić największą, tegoroczną imprezę sportową. Sporo już statystyk i chłodniejszych ocen. I wiadomo kto wygrał, a kto przegrał. Kto zrobił interes życia, a kto będzie się borykał z długami.

Mimo, że sporo jest  głosów chwalących zakończony mundial  - nawet z hurraoptymistycznym „Afryka dała radę” to skłonny jestem stwierdzić, że raczej jedynie FIFA dała radę (1 mld $ zysku…). Wpadł mi w oko komentarz Delloita o tym, że łączne koszty mundialu dla RPA to ponad 6% PKB, a wpływy bezpośrednie to raptem… 0,5%.  Plus jeszcze sporo na utrzymanie stadionów…  Zniwelować to mają trudno mierzalne korzyści wizerunkowe – trzeba jednak uczciwie powiedzieć: czy RPA oczarowało świat, który rzuci się rezerwować wycieczki na kraniec Afryki?

Co gorsza RPA straciło szansę na coś więcej niż wymiar li tylko walutowy. Piętnaście lat temu mądry człowiek Nelson Mandela pokazał ogólnoludzki wymiar sportu – ponad podziałami rasowymi i ekonomicznymi.  Mandela dzięki integracji podzielonego po apartheidzie narodu wokół Pucharu Świata w rugby, jaki odbywał się w RPA w 1995 dokonał rzeczy niebywałej.

Chce zjednoczenia i wybaczenia. Swoją szansę dostrzega w sporcie, a konkretniej – w zbliżającym się Pucharze Świata w rugby. Pod wodzą Francois Pieenara, grająca dotąd na pół gwizdka, kojarząca się z upadłym reżimem, drużyna pokonuje potężniejszych rywali i przy akompaniamencie wielojęzycznych pieśni dociera aż do finału…”. RPA pokonało u siebie "bogów" rugby – Nową Zelandię i radowali się wszyscy – i biali i czarni. One team – one nations. Całą historię przypomniał ostatnio Clint Eastwood w filmie Invictus.

RPA straciła swoją szansę. Tym razem nie ma zjednoczenia. Nie było nawet jasnego celu. Drugi raz w historia się nie powtarza po prostu. A może to dyscyplina nie ta ? Może w rugby mniej pieniądze się liczyły?
 


Tyle o polityce i społeczeństwie. Pieniądze to nie wszystko, ale…

Na mundialu zarobiła TVP i to całkiem sporo. To dla kibiców dobra informacja – być może pozwoli to złapać drugi oddech TVP Sport. Środki z reklam i akcji sponsorskich wyniosły nawet więcej niż się spodziewano. Może także dlatego, że szczególnie w Polsce nie było widać spektakularnych akcji mogących porwać kibiców. Rozpoznawalni dzięki temu są niekoniecznie sponsorzy oficjalni. Częściowo wpłynął na to brak Polski w RPA, ale i chyba jednak brak pomysłów na jakieś poza czysto reklamowe akcje.  Przed Euro 2012 zbierają jak rozumiem sponsorzy pomysły. O takie np.

P.S Miano niezwyciężonych i tak nie należy do Hiszpanów. To piłkarscy All Blacks nie przegrali ani jednego meczu!
11:05, stanislaw_pogorzelski , sport
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6